O tym, czym dokładnie są vision boards pisałam w poprzednim wpisie, który jest pierwszym z serii poświęconej tworzeniu kreatywnych map marzeń? Jeśli jeszcze o tym nie czytałaś to koniecznie zacznij tam, aby wiedzieć o czym mówimy.
Z poprzedniego wpisu wiemy już, że:
Mapy marzeń są drogowskazami dla Twoich celów i intencji. Są mieszanką pozytywnego myślenia i nastawienia do życia, afirmacjami, wiarą we własne umiejętności oraz możliwości.
Dla mnie i dla wielu innych osób obrazowe przedstawienie swoich celów oraz jasne określenie swoich marzeń i pragnień ma o wiele większe znaczenie i silniej oddziałuje niż po prostu spisanie ich na kartce w postaci listy.
Tworząc listy celów na dany rok czy kwartał podchodzimy do poszczególnych punktów zadaniowo, przez co zatracamy możliwość odczuwania, procesu realizacji, a nawet końcowego wydarzenia.
Fizyczne obrazy pobudzają nie tylko naszą wyobraźnię, co wpływają na odczuwanie, które jest najważniejsze przy tworzeniu vision board. Dlaczego? Ponieważ mapa marzeń nie jest zbiorem przypadkowych zdjęć rzeczy, które chce mieć nasze EGO! Aby vision board była skuteczna musimy skupić się na tym, by zajrzeć w głąb siebie, dopuścić do głosu swoje prawdziwe (często tłumione) ja i sprecyzować swoje konkretne wizje i cele.
Obrazy są potężniejsze niż słowa, ponieważ w ułamku sekundy potrafią przywołać uczucia, jakie chcesz (lub nie chcesz), by gościły w Twoim życiu. Jednocześnie są one silnym bodźcem do działania. Motywują nas, by osiągnąć to, dzięki czemu upragnione odczucia trwale zagoszczą w naszym życiu.
By odpowiednio nauczyć się odczytywać i reagować na te odczucia świetnym ćwiczeniem jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie coś bardzo przyjemnego i pozytywnego. Kiedy to zrobisz, zwróć uwagę jak zachowuje i reaguje Twoje ciało na tę konkretną wizję. Co odczuwasz i/lub gdzie usytuowane są te odczucia? Mogą to być np. motyle w brzuchu albo uczucie ciepła w klatce piersiowej. Głęboki spokojny oddech albo po prostu wszechogarniająca radość czy niekontrolowany szeroki uśmiech, który maluje się na twarzy.
Teraz to samo ćwiczenie zrób myśląc o czymś nieprzyjemnym. Zauważ, jakie uczucie się w Tobie pojawia i gdzie. Jak reaguje na nie Twoje ciało? Jakie towarzyszą temu emocje? Może to być np. strach, ucisk w żołądku, płytki i przyśpieszony oddech, uczucie zimna…
Porównaj oba doznania, by nauczyć się odróżniać jak reagujesz na pozytywne i negatywne myśli, wizualizacje i wspomnienia. Poprawne odczytywanie reakcji na bodźce wizualne będzie szalenie istotne w procesie tworzenia vision board.
Dzisiaj skupimy się na trzech typach vison boards, ale zanim przedstawię Ci kolejno każdy z nich, najpierw chcę Ci powiedzieć o obszarach, wogół których możesz tworzyć swoje kreatywne mapy marzeń. Możesz uwzględnić w swojej VB wszystkie z nich, kilka lub tylko jeden.
- Rodzina i przyjaciele.
- Rozwój osobisty (edukacja, kultura, życie społeczne, duchowość).
- Finanse.
- Kariera i biznes.
- Miłość i związek.
- Zabawa i odpoczynek.
- Zdrowie i fitness.
- Otoczenie (dom, biuro, miasto, kraj w którym żyjesz, auto którym jeździsz).
- Podróże (małe i duże, wakacje, wyprawy, krótkie i długie wyjazdy).
Nie musisz zapamiętywać tych obszarów teraz. Wrócimy do nich jeszcze w kolejnej części, w której będziemy omawiać jak stworzyć vision board.
Teraz przejdźmy do jej typów.
VISION BOARDS – 3 TYPY KREATYWNYCH MAP MARZEŃ
1. KONKRETNA— WIEM DOKŁADNIE CZEGO CHCĘ
Najczęściej ten typ vision board skupia się wokół wszystkich wyżej wymienionych obszarów. Tworzymy ją, wtedy gdy:
- Jesteś pewna czego chcesz. Doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, jak chcesz by wyglądało Twoje życie. Twoja wizja jest dokładnie sprecyzowana, a cele do jej realizacji są jasno wyznaczone.
- Chcesz zmienić swoje otoczenie/środowisko. Dotyczy to zarówno Twojej pracy, jak i miejsca zamieszkania. Masz jasno określoną wizję gdzie i w jaki sposób chcesz pracować i/lub mieszkać.
- Chciałabyś przyciągnąć konkretną rzecz lub wydarzenie do swojego życia np. marzysz o dwupiętrowym domu z widokiem na las.
Do stworzenia tej vision board będziesz potrzebował konkretnych obrazów, które dokładnie odzwierciedlają to, czego pragniesz. Jeśli marzysz o domu nad jeziorem, znajdź zdjęcie domu nad jeziorem lub otoczonego wodą, które jak najbardziej odwzorowuje ten z Twoich marzeń. Jeśli chcesz mieć swój biznes, znajdź zdjęcie tego, które pokazuje, co dokładnie chcesz robić. Jeśli marzysz o wystąpieniach publicznych, znajdź zdjęcie, które przedstawia np. osobę, która się tym zajmuje zawodowo i którą podziwiasz. Jeśli chcesz nauczyć się grać na gitarze lub robić piękne zdjęcia znajdź zdjęcie osoby grającej na gitarze czy świetnego fotografa w akcji. Marzysz o tym, by mieć Audi Q3, poszukaj zdjęcia tego konkretnego modelu i koloru jaki pragniesz mieć.
Pamiętaj by wybierać to, co zgodne jest z Twoimi przekonaniami i Twoją wizją, a nie z tym, czego chce Twoje ego. Ono zakłóca Twoje wewnętrzne potrzeby i przyćmiewa to, kim naprawdę chcesz być.
2. OTWARTA — NIE MAM SPRECYZOWANYCH KONKRETÓW
To vision board, którą tworzymy, gdy pragniemy w naszym życiu zmian i jesteśmy na nie gotowi, ale nie mamy jasno określonych celów i nie potrafimy jeszcze sprecyzować, co dokładnie chcemy w życiu osiągnąć. Tworząc tę tablicę zapraszamy wszechświat do naszego życia i pozwalamy mu działać.
Stwórz tę mapę, jeśli:
- Nie masz pewności co konkretnie chcesz.
- Przechodzisz w życiu trudny okres. Jesteś w stanie depresji i smutku.
- Masz wizję tego, co chcesz, ale nie jesteś pewien konkretów.
- Wiesz i czujesz, że potrzebujesz zmian, ale nie wiesz, czy jest to możliwe.
By stworzyć tę vision board będziesz potrzebowała zdjęć, obrazów i słów, które napawają Cię optymizmem i na widok, których cieplej robi Ci się na sercu. Kiedy na nie patrzysz lub je czytasz od razu dostrzegasz światełko w tunelu i budzi się w Tobie nadzieja. To może być np. zdjęcie słodkiego kociaka, szczęśliwej pary lub pachnącej, pełnej kwiatów łąki. Może to być dom lub zdjęcie, które wyjątkowo Ci się podoba i myślisz sobie, że mogłabyś zamieszkać w takim miejscu. Szukając rzeczy do tej vision board skup się na tym, by dobrze się bawić i aby znaleźć zdjęcia, które wywołują w Tobie dobre, pozytywne uczucia. Ćwiczenie, o którym pisałam powyżej, będzie tutaj szczególnie pomocne, jeśli zdecydujesz się na ten typ VB. W tym wypadku nie jest ważne, co konkretnie przedstawiają wybrane obrazy czy słowa, ale jak sprawiają, że się czujesz. Wybierz najlepsze z najlepszych, czyli takie które działają na Ciebie najsilniej. Nie przejmuj się tym, że mogą do siebie nie pasować lub nie dostrzegasz większego sensu, dlaczego właśnie to konkretne zdjęcie czy zdanie do Ciebie przemawia. Bardzo często okazuje się, że po kilku miesiącach wszystko się wyjaśni i ułoży w całość.
Możesz też wziąć każde zdjęcie do ręki i przez chwilę zastanowić się, co dany obraz ze zdjęcia dla Ciebie oznacza? Co takiego mówi o Tobie? Może się okazać, że podświadomie wybrałeś to, czego najbardziej teraz potrzebujesz np. zmiany diety, albo odpoczynku lub większej ilości snu. W większości przypadków będziesz znał odpowiedź. Ten rodzaj vision board może być dla Ciebie bardzo silnym i istotnym przewodnikiem. Twoja podświadomość już wie czego chcesz i czego potrzebujesz. Pozwól jej dojść do głosu, ponieważ umysł może potrzebować na to więcej czasu.
Ta mapa przedstawia Twoje wewnętrzna potrzeby, a nie to, co potrzebuje Twoje ego. Jest odzwierciedleniem tego, kim jesteś lub chcesz być oraz jakie masz pasje i zainteresowania.
3. MOTYWU — SKUPIAM SIĘ NA KONKRETNEJ RZECZY
Ostatni typ vision board jest początkiem nowych postanowień. Zazwyczaj tworzymy ją:
- Z początkiem nowego roku lub w urodziny. To czas, w którym wiele osób podejmuje postanowienia dotyczące tego, jak chcą, by wyglądał nadchodzący rok. Co takiego w tym czasie chcesz osiągnąć, zrealizować lub zmienić?
- Podczas innych wydarzeń, które symbolizują nowy początek (cykl) w życiu jak np. rozstanie z partnerem, przeprowadzka do nowego domu, miasta czy kraju, narodziny dziecka, a także zmiana pracy zawodowej.
- Kiedy chcesz skupić się na jednej wybranej dziedzinie swojego życia np. na pracy i karierze lub na miłości — np. znalezieniu jej czy też zbudowaniu lub wzmocnieniu więzi i relacji z Twoim partnerem.
Podobnie jak w przypadku poprzednich vision board szukamy zdjęć, obrazów i słów, ale z tą różnicą, że skupiamy się tylko i wyłącznie na wybranym motywie. Jeśli tworzysz vision board dotyczącą twojej pracy i kariery zawodowej nie dodawaj do niej nic, co nie jest z tym tematem związane. Nie mam tam miejsca choćby na jedną fotkę pięknego domu czy szczęśliwej pary. Cel i wizja musi być konkretna i niczym niezakłócona. Taka tablica nie musi być duża najważniejsze w niej jest to, co ona przedstawia, a powinna przedstawiać to, co najbardziej rezonuje z Twoim wewnętrznym ja. Jeśli marzysz, by mieć biuro w domu poszukaj zdjęć, które jak najbardziej odwzorowują twoje wymarzone miejsce do pracy. Chcesz mieć biurko przy oknie szukaj zdjęcia domowego biura z biurkiem przy oknie. Zastanów się jakie kolory chcesz by w nim dominowały, a może chcesz by były połączeniem surowego drewna, ciepłych cegieł i zimnego metalu. Odnajdź zdjęcia przedstawiające takie powierzchnie i umieść je na tablicy. Jeśli chcesz zacząć nagrywać podcasty poszukaj zdjęcia mikrofonu, który chciałabyś mieć oraz swojego ulubionego podcastera. Pamiętaj, by skupić się na tym konkretnym celu. Jeśli tworzysz mapę marzeń na konkretny rok, spisz sobie na kartce wszystko to, co chcesz w tym roku osiągnąć, a następnie znajdź zdjęcia, obrazy i słowa to przedstawiające. Dodaj też do tej tablicy rok, w którym ma się to wydarzyć.
A CO, GDY ZMIENIA SIĘ WIZJA?
Prawdopodobnie zabierając się za tworzenie vision board będziesz wiedziała, który typ mapy chcesz stworzyć. Może jednak okazać się, że w trakcie jej tworzenie intuicja zacznie podpowiadać Ci co innego i zmieni Ci się Twoja koncepcja. Jeśli nagle postanowisz zmienić swoją VB, rozbudować ją lub stworzyć kombinację wszystkich trzech typów to zrób to! Daj się ponieść procesowi twórczemu i działaj zgodnie z tym, co czujesz i co podpowiada Ci Twoja intuicja.
Bez względu na to, na który typ vision board się zdecydujesz Twoja osobista mapa marzeń pomoże Ci odpowiedzieć na trzy pytania.
- Kim byś był, co byś robił i co byś miał, gdyby pieniądze, opinie oraz osądy innych ludzi oraz strach nie miały żadnego znaczenia?
- Z jakich przekonań wierzeń i rzeczy musiałbyś zrezygnować, by mieć życie o jakim marzysz?
- W co musiałbyś wierzyć, aby być tym, kim chcesz, mieć to, co chcesz i robić to chcesz?
Wiem, że nie są to proste pytania i odpowiedzi na nie, mogą nie pojawić się tak od razu, ale vision board na pewno w dużym stopniu pomoże Ci je odnaleźć.
Zadanie na ten tydzień:
Zacznij zbierać czasopisma i magazyny, z których będziesz mogła wyciąć zdjęcia, słowa i cytaty.
Czy wiesz już jaki typ vision board wybierzesz? Czy jest jakiś obszar z tych, które wymieniłam powyżej, któremu chciałabyś poświęcić więcej uwagi?
Najbardziej ciekawa jestem Twojej odpowiedzi na pytanie, kim byś był, co byś robił i co byś miał, gdyby pieniądze, opinie i strach nie miały żadnego znaczenia.
W komentarzach dzieją się zawsze najciekawsze rzeczy i wiele można się dowiedzieć, dlatego podziel się proszę swoim zdaniem i doświadczeniem. Twój komentarz może pomóc komuś podjąć decyzję lub znaleźć odpowiedź na nurtujące pytanie.
Dziękuję Ci za Twój głos i wkład w tworzenie tej małej wirtualnej przestrzeni, z której wszyscy możemy nauczyć się czegoś nowego :).
PRZECZYTAJ POZOSTAŁE WPISY DOTYCZĄCY VISION BOARD:
.